Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Selanik'ten sonra elektrik sağlanan ikinci Osmanlı kenti özelliğine sahip Uşak ili 1900'lerin ilk yıllarında elektrikten yararlanmaya başlamıştır
İlk sanayi kuruluşlarının ortaya çıktığı il olma özelliğine sahip olan Uşak İlinde 1926 yılında ilk şeker fabrikası kurulmuştur.
Ata sporlarımızdan çeviklik, ata binmede ustalık ve zeka isteyen atlı cirit oyunu müsabaka olarak ilk Uşak İlinde yapılmıştır.8 adet Atlı Cirit Kulübü aktif haldedir.
İstiklal Savaşında önemli bir yeri olan ilimiz Merkez Göğem Köyünde Yunan Orduları Komutanı General Trikopis esir alınmıştır.
Kurtuluş Savaşı sırasında,Uşak-Afyon Demiryoluna götürülmesini isteyen Yunan Ordusunu müdafaaya elverişsiz bir mevkiiye götürerek teslim olmalarını sağlayan Milli Kahramanımız Çeçeli Kara Murat İlimiz, Banaz İlçesi, Çamsu Köyündendir.
Karun kadar zengin deyimiyle ün salan Lidya döneminin en görkemli eserleri olarak bilinen altın, gümüş, bronz ve mermerden meydana gelen Karun Hazineleri ilimiz Müzesinde sergilenmektedir.
1898 yılında işletmeye açılan Afyon-İzmir (Basmane) demiryolu ülkemizin ilk demiryolu olma özelliğine sahiptir.
İlimiz Ulubey İlçesinde bulunan uzunluğu 75 km.olan Ulubey kanyonlarının Dünya'nın ikinci büyük Kanyonu olduğunu biliyor muydunuz?
Eski Uşak el dokuma halılarının dünya'nın birçok sarayını süslediğini biliyor muydunuz?
Alacatene, Döndürme ve Ebem Köftesi ilimize ait yöresel yemeklerimizden olup, Uşak Tarhanasının özelliklerini, düğünlerin ve törenlerin keşkeksiz ve bamyasız yapılmadığını biliyor muydunuz?
Yedi kişinin kollarıyla ancak sarabildiği “ Anıt Ağaç” İlimiz Banaz İlçesi Bahadır Köyü tepedelen Mevkiinde olup, görülmeye değer nadide tabiat değerlerinden birisidir.
M.S. II. yüzyılda ilk voleybol müsabakalarının İlimiz Banaz İlçesi Akmonia Antik Kentinde yapıldığı biliyor muydunuz ?
31 Ağustos 1922'de yükseltilip 1 Eylül 1922'de tebliğ edildiğini Mareşal Fevzi Çakmak'ın Mareşal'lık rütbesini ilk defa Uşak'ta takmıştır.
Pamuklu Gaz Hidrofilli bez dokumasının ilk defa Uşak'ta 16 bin dokuma tezgahında yapıldığı, sargı bezinin % 85'nin, battaniye'nin % 95'nin Uşak'ta üretildiğini biliyor muydunuz?
Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal'in eşi Latife Hanımın Uşaklı bir aileden olduğunu ve bu nedenle Mustafa Kemal'in Uşaklı' ların eniştesi olduğunu biliyor muydunuz
Tanrı Kybele döneminde dünya'da ilk sünnet törenlerinin Muratdağı'nın ilimiz sınırları içinde kalan güney bölümünde yapıldığını biliyor muydunuz?
İlk Çocuk Kütüphanesinin kilimleriyle ünlü Uşak'ın Eşme ilçesine 10.09.1953'te açıldığını biliyor muydunuz?
İlk Tunç Çağı mezarlığı İlimiz, Sivaslı İlçesi, Selçikler Köyünün kuzeyindeki Akarcaköy'dedir.
 
Sağlık Turizmi

DOĞAL KAYNAKLAR :

KAPLICALAR

1-Hamamboğazı Kaplıcası : Hamamboğazı mineralli suyu 59,5 C çıkan 5 g/L’nin üzerinde mineral taşıyan bir su’dur. Bikarbonatlı ve sülfatlı su karakterine sahiptir. Bu  özelliklerden dayanarak  banyo kürleri ve hareket havuzları tarzında, hareket sistemini, ağrılı hastalıkları, kronik dejeneratif romatizmal hastalıklardan rehabilitasyonu gerektiren nörolojik hastalıkların sekellerinde değerlendirilebilir.
Ormanlık alan 1.298.542 M2, ziraat şahıs arazileri, iskan, yol ve boş alan 988.652 M2 olup, tamamı 2.287.194 M2’ dir.
    Hamam boğazı termal alanında çift yataklı 26 adet bungalov türü ev, 1 adet yüzme havuzu, 3 adet kapalı kaplıca, 1 adet idare birimi,  1 restoran, 1 sağlık odası ve 2 katlı 1 adet misafirhane bulunmaktadır.

    Bakanlığımızca “Termal Turizm Merkezi” olarak değerlendirilmesine yönelik talep edilen 1.298.542  M2’lik orman alanının çevre ve Orman bakanlığı’nın 22.06.2004 tarih ve 262 sayılı olurları Kültür ve turizm bakanlığı adına 49 yıl müddetle  tahsisi uygun görülmüştür.
    Termal Turizm Merkezi olarak Bakanlar Kurulunca kabul edilmiştir. 22.10.2004 tarih ve 2004/8328 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile.
        2- Örencik Kaplıcası : Uşak-İzmir yolu üzerinde bulunan Eşme yol ayrımından 2 km.içeride bulunmaktadır.  Uşak’a  olan  uzaklığı 33 km.dir. en yakın yerleşme, kaynak alanına 2 km.uzaklıkta bulunan örencik kasabasıdır.çevresi plato görünümünde olup, yaklaşık 800 m.yüksekliğe sahiptir. Sondaj sonucu açılan iki ayrı kuyudan su çıkmaktadır.Ayrıca, su da 550 mg/lt.karbondioksit bulunmaktadır.
 14 lt/sn.debiye sahiptir. 38 derece sıcaklıktadır. Kişi başına günlük su tüketimi 700 lt.kabul edilirse kaplıca günde 750 kişiye hizmet verecek kapasiteye sahiptir. İl özel idare Müdürlüğünce 52 villa tipi konaklama yerleri yapılmıştır. Ayrıca iki tane bay-bayan Türk hamamları bulunmaktadır.
    Sağlık açısından çok yararlı olduğu İstanbul Üniversitesi Tıbbi Ekoloji ve Hidro Klimatoloji araştırma ve Uygulama merkezi tarafından tespit edilmiş ve çok yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Özellikle, hareket sistemi, romatizmal, dolaşım sistemi, mide, bağırsak,karaciğer hastalıklarına banyo kürleri şeklinde çok iyi geldiği açıklanmıştır.
    Yörenin iklim koşulları dikkate alındığında, açık havadaki uygulamaların statik-dinamik iklim kürleri ile birleştirilmesi halinde, etkinliği daha da artacaktır. Bu koşullar içinde Balneoterapi kürleinin haziran-Eylül ayları döneminde uygulanmasının yararı dikkate alınmalıdır.
Çevrede maden sularının bulunuşu gelişme olanaklarını artırıcı bir etkiye sahiptir.

        3- Aksaz Kaplıcası :  Ulubey-Güney yolunun 22.km.sinden ayrılan 3.5 km uzunluğundaki şose bir yolla ulaşılan kaplıca, dik yamaçlı derin bir vadide bulunmaktadır. En yakın yerleşme, 2 km. uzaklıkta bulunan  Aksaz köyüne ait bir mahallededir.
    1250 m2.olan sondaj alanı ve çevresi belediye tarafından İl özel İdaresi ‘nden 99 yıllığına kiralanmıştır. Sondajla sıcak su çıkarılması MTA-Ulubey Belediyesi-Uşak Valiliği  arasında sözleşme yapılmıştır.
    Debi ve sıcaklık ölçümü yapılmamıştır. Sondaj yeri belirlenmiş olup, sondaj sonucu ve sağlık verileri alındıktan sonra yatırım yapılabilir.
    Kaplıcada, roma dönemine ait hamam kalıntıları bulunmaktadır. Ayrıca, Aksaz yol ayrımı ile Aksaz Köyü arasında çam ormanları bulunmaktadır. Kaynak bütünlüğü olarak nitelendirilebilecek önemli doğal ve tarihi sahip bir alandır.

    4- Emirfakılı Kaplıcası : uşak-İzmir yolu üzerinde Gediz yol ayrımından 8 km.içeride Emirfakılı köyü bulunmaktadır. Köyden 1 km.uzaklıkta bulunan kaplıcaya şose bir yolla ulaşılmaktadır. Kaplıcada özel mülkiyete ait 2 adet havuzu ve 18 odası bulunan bir motelden oluşan tesisler mevcuttur.Tesislerin telefon ve elektriği vardır.
    Emirfakılı kaplıcasının bulunduğu vadinin yamaçlarında sık çam ormanları vardır. Vadi tabanında yer yer tarım yapıldığı gözlemlenmektedir.
 

T.C UŞAK İLİ RESMİ TANITIM SİTESİ
TELEFON &FAKS: +90 (276) 223 71 00 - 223 15 70 /+90 (0276) 223 59 01
E-POSTA : usaktanitim@hotmail.com