Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Selanik'ten sonra elektrik sağlanan ikinci Osmanlı kenti özelliğine sahip Uşak ili 1900'lerin ilk yıllarında elektrikten yararlanmaya başlamıştır
İlk sanayi kuruluşlarının ortaya çıktığı il olma özelliğine sahip olan Uşak İlinde 1926 yılında ilk şeker fabrikası kurulmuştur.
Ata sporlarımızdan çeviklik, ata binmede ustalık ve zeka isteyen atlı cirit oyunu müsabaka olarak ilk Uşak İlinde yapılmıştır.8 adet Atlı Cirit Kulübü aktif haldedir.
İstiklal Savaşında önemli bir yeri olan ilimiz Merkez Göğem Köyünde Yunan Orduları Komutanı General Trikopis esir alınmıştır.
Kurtuluş Savaşı sırasında,Uşak-Afyon Demiryoluna götürülmesini isteyen Yunan Ordusunu müdafaaya elverişsiz bir mevkiiye götürerek teslim olmalarını sağlayan Milli Kahramanımız Çeçeli Kara Murat İlimiz, Banaz İlçesi, Çamsu Köyündendir.
Karun kadar zengin deyimiyle ün salan Lidya döneminin en görkemli eserleri olarak bilinen altın, gümüş, bronz ve mermerden meydana gelen Karun Hazineleri ilimiz Müzesinde sergilenmektedir.
1898 yılında işletmeye açılan Afyon-İzmir (Basmane) demiryolu ülkemizin ilk demiryolu olma özelliğine sahiptir.
İlimiz Ulubey İlçesinde bulunan uzunluğu 75 km.olan Ulubey kanyonlarının Dünya'nın ikinci büyük Kanyonu olduğunu biliyor muydunuz?
Eski Uşak el dokuma halılarının dünya'nın birçok sarayını süslediğini biliyor muydunuz?
Alacatene, Döndürme ve Ebem Köftesi ilimize ait yöresel yemeklerimizden olup, Uşak Tarhanasının özelliklerini, düğünlerin ve törenlerin keşkeksiz ve bamyasız yapılmadığını biliyor muydunuz?
Yedi kişinin kollarıyla ancak sarabildiği “ Anıt Ağaç” İlimiz Banaz İlçesi Bahadır Köyü tepedelen Mevkiinde olup, görülmeye değer nadide tabiat değerlerinden birisidir.
M.S. II. yüzyılda ilk voleybol müsabakalarının İlimiz Banaz İlçesi Akmonia Antik Kentinde yapıldığı biliyor muydunuz ?
31 Ağustos 1922'de yükseltilip 1 Eylül 1922'de tebliğ edildiğini Mareşal Fevzi Çakmak'ın Mareşal'lık rütbesini ilk defa Uşak'ta takmıştır.
Pamuklu Gaz Hidrofilli bez dokumasının ilk defa Uşak'ta 16 bin dokuma tezgahında yapıldığı, sargı bezinin % 85'nin, battaniye'nin % 95'nin Uşak'ta üretildiğini biliyor muydunuz?
Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal'in eşi Latife Hanımın Uşaklı bir aileden olduğunu ve bu nedenle Mustafa Kemal'in Uşaklı' ların eniştesi olduğunu biliyor muydunuz
Tanrı Kybele döneminde dünya'da ilk sünnet törenlerinin Muratdağı'nın ilimiz sınırları içinde kalan güney bölümünde yapıldığını biliyor muydunuz?
İlk Çocuk Kütüphanesinin kilimleriyle ünlü Uşak'ın Eşme ilçesine 10.09.1953'te açıldığını biliyor muydunuz?
İlk Tunç Çağı mezarlığı İlimiz, Sivaslı İlçesi, Selçikler Köyünün kuzeyindeki Akarcaköy'dedir.
 
Tarihi Yerler

SİVİL MİMARİ ÖRNEKLERİ

 

            BEDESTEN  :  1901 ‘de İtalyan mimar tarafından iki katlı ve 30 odalı olarak kesme taştan yapılmıştır.

            Birinci kat sarraflar çarşısı olarak, üst katı ise, çeşitli iş kolları için kullanılmaktadır.

            1987 yılında restore edilmiştir.

TARİHİ UŞAK EVLERİ

 

            Osmanlı dönemine ait tarihi Uşak evleri ahşap ve beşik çatılı, Alaturka kiremitli, birinci kat taş örgü, ikinci kat çıkmalı cumbalı olup, İlimizde bu evlere Aybey ,Işık ve Karaağaç Mahallerinde rastlamak mümkündür.

            Bu evler Kültür ve Turizm Bakanlığınca koruma altına alınmıştır.

 


                                          TARİHİ ESERLER :

 

CLANDRAS KÖPRÜSÜ :

 

            Uşak İli Karahallı İlçesi Banaz çayı üzerinde bulunmaktadır. Kemer uzunluğu  24 m. derinliği 17 m. Eni 1.75 m.dir. Aslı su kemeridir. Sonradan köprü olarak kullanılmıştır.

 ÇANLI KÖPRÜ :

 

            Çanlı Köprüsü Uşak’ta Türk iskanından sonra tarihi bilinen en eski Türk eseridir. Ayrıca köprü İç Batı Anadolu’nun eski Selçuklu kitabesine sahiptir. Kitabe iki adet olarak köprünün kuzeye bakan bölümüne yerleştirilmiştir. Köprünün kitabelerinden elde edilen veriler Uşak ve havalisinin tarihi açısından çok önemlidir. Söz konusu kitabe Uşak ve havalisinde iskan etmiş bulunan Türklerin menşeleri hakkında önemli ip uçlarını ihtiva etmektedir. Özellikle son yıllarda önemli bazı tarihçilerin yaptıkları incelemeler neticesinde Peçenek Türklerinin Uşak ve havalisinde  iskan ettiğine dair görüşler öne sürülmekte, bu savları destekleyici bilgilere de Çanlı Köprüsü kitabelerinde rastlanılmaktadır.           

ÇATALTEPE KÖPRÜSÜ : 

        Osmanlılar dönemine ait 3.5 m. Genişliğinde, 45 m.uzunluğunda, 3 gözlü bir yapıdır. Eşme İlçesi Ulucak Köyü sınırlarında Gediz nehri üzerinde inşa edilmiştir. 

4- İNAY KÖPRÜSÜ :

                        Osmanlılar zamanından kalma bir köprüdür. Ulubey ilçesi İnay  Köyü’nde bulunan tek gözlü bir köprüdür. 

  5- ULU CAMİİ :

                  Ulu Camii Osmanlı dönemi yapısıdır. İnşa tarihi bilinmemektedir. Ancak 1415-1416 tarihlerinde   yapılması olasıdır.. Germiyan Oğulları mimari özelliklerini yansıtmaktadır. Camii 1 büyük, 6 küçük  kubbeden oluşmaktadır.

 

             6- BURMA CAMİİ : 

                        14.Yüzyıl Osmanlı yapılarındandır. Yapım tarihi kesin belli değildir. 1862-1922 tarihlerinde iki kez tamirat geçirmiştir. Camii iki kubbelidir. İsmini ise minaresindeki burma motifinden almıştır.

            PAŞA HANI 

            Ondokuzuncu yy. bir Fransız mimar tarafından yapılan paşa hanı önceleri han olarak kullanılmış, restorasyondan sonra da otel haline getirilmiştir.

            Halen Bakanlığımızdan belgeli özel otel statüsünde hizmet vermektedir.


              UŞAK GAR BİNASI 

            1896 yılında İzmir-Afyon demiryolunun yapımı sırasında açılmıştır. Günümüzde de faaliyeti halen devam etmektedir.                

 


T.C UŞAK İLİ RESMİ TANITIM SİTESİ
TELEFON &FAKS: +90 (276) 223 71 00 - 223 15 70 /+90 (0276) 223 59 01
E-POSTA : usaktanitim@hotmail.com