Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Selanik'ten sonra elektrik sağlanan ikinci Osmanlı kenti özelliğine sahip Uşak ili 1900'lerin ilk yıllarında elektrikten yararlanmaya başlamıştır
İlk sanayi kuruluşlarının ortaya çıktığı il olma özelliğine sahip olan Uşak İlinde 1926 yılında ilk şeker fabrikası kurulmuştur.
Ata sporlarımızdan çeviklik, ata binmede ustalık ve zeka isteyen atlı cirit oyunu müsabaka olarak ilk Uşak İlinde yapılmıştır.8 adet Atlı Cirit Kulübü aktif haldedir.
İstiklal Savaşında önemli bir yeri olan ilimiz Merkez Göğem Köyünde Yunan Orduları Komutanı General Trikopis esir alınmıştır.
Kurtuluş Savaşı sırasında,Uşak-Afyon Demiryoluna götürülmesini isteyen Yunan Ordusunu müdafaaya elverişsiz bir mevkiiye götürerek teslim olmalarını sağlayan Milli Kahramanımız Çeçeli Kara Murat İlimiz, Banaz İlçesi, Çamsu Köyündendir.
Karun kadar zengin deyimiyle ün salan Lidya döneminin en görkemli eserleri olarak bilinen altın, gümüş, bronz ve mermerden meydana gelen Karun Hazineleri ilimiz Müzesinde sergilenmektedir.
1898 yılında işletmeye açılan Afyon-İzmir (Basmane) demiryolu ülkemizin ilk demiryolu olma özelliğine sahiptir.
İlimiz Ulubey İlçesinde bulunan uzunluğu 75 km.olan Ulubey kanyonlarının Dünya'nın ikinci büyük Kanyonu olduğunu biliyor muydunuz?
Eski Uşak el dokuma halılarının dünya'nın birçok sarayını süslediğini biliyor muydunuz?
Alacatene, Döndürme ve Ebem Köftesi ilimize ait yöresel yemeklerimizden olup, Uşak Tarhanasının özelliklerini, düğünlerin ve törenlerin keşkeksiz ve bamyasız yapılmadığını biliyor muydunuz?
Yedi kişinin kollarıyla ancak sarabildiği “ Anıt Ağaç” İlimiz Banaz İlçesi Bahadır Köyü tepedelen Mevkiinde olup, görülmeye değer nadide tabiat değerlerinden birisidir.
M.S. II. yüzyılda ilk voleybol müsabakalarının İlimiz Banaz İlçesi Akmonia Antik Kentinde yapıldığı biliyor muydunuz ?
31 Ağustos 1922'de yükseltilip 1 Eylül 1922'de tebliğ edildiğini Mareşal Fevzi Çakmak'ın Mareşal'lık rütbesini ilk defa Uşak'ta takmıştır.
Pamuklu Gaz Hidrofilli bez dokumasının ilk defa Uşak'ta 16 bin dokuma tezgahında yapıldığı, sargı bezinin % 85'nin, battaniye'nin % 95'nin Uşak'ta üretildiğini biliyor muydunuz?
Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal'in eşi Latife Hanımın Uşaklı bir aileden olduğunu ve bu nedenle Mustafa Kemal'in Uşaklı' ların eniştesi olduğunu biliyor muydunuz
Tanrı Kybele döneminde dünya'da ilk sünnet törenlerinin Muratdağı'nın ilimiz sınırları içinde kalan güney bölümünde yapıldığını biliyor muydunuz?
İlk Çocuk Kütüphanesinin kilimleriyle ünlü Uşak'ın Eşme ilçesine 10.09.1953'te açıldığını biliyor muydunuz?
İlk Tunç Çağı mezarlığı İlimiz, Sivaslı İlçesi, Selçikler Köyünün kuzeyindeki Akarcaköy'dedir.
 
Uşak Mutfağı

YÖRESEL YEMEKLERİMİZ :

Ebem Köftesi : Kurban bayramının ikinci günü yapılır. Büyükbaş hayvanlar sütü için beslendiği ya da tarlalarda kullanıldığı ancak yaşlandıkları zaman kesilir. Ve bu dönemde eti çok sert olduğu için dövmek gerekir. Tabii en güzel yerinden bonfilesinden yapılır.

Ulubey Döndürmesi:  Çok eskiden olmasa da bir süre öncesine kadar Ulubey’in semt pazarı cumartesi günleri kurulurdu ve her Pazar günü hem sıvı yağ satın alma, hem de ıspanaklı böreği andıran döndürme yapılırdı. Artık her Pazar, Cuma günleri kurulsa da ilçede cumartesileri halen döndürme günü olarak bilinmektedir. Hatta şöyle bir gelenek vardır ki eğer bir evde birkaç hafta döndürme yapılmazsa bu bir boşanma sebebi bile olur düşüncesi vardır.


Demir Tatlısı : Ulubey ilçemize ait bir tatlıdır. Demir kalıpla yapıldığı için bu adı almıştır. Asıl adı ise” Nişan Tatlısı”dır. Çünkü nişandan sonra kız evi oğlan evine ağız tatlılığı olsun diye gönderir.
    Uşak Tarhanası: Malzeme olarak un, yoğurt, süt, kırmızı ve yeşil biber, nane, soğan, domates ve tercihe göre haşlanmış yoğurt veya fasulye belli oranlarla hazırlanır. Bir gün öncesinden hamur için maya hazırlanır. Hazırlanan maya un ile yoğrulurken, yukarıda sayılan malzemelerde ilave edilmek suretiyle karışım hazırlanır. Belli bir kıvama gelen karışım, geniş kap (toprak çömlek veya leğen) içine konulur. 15-20 gün bu kapta bekletilir. Bu arada 2 günde bir, hafif ıslatılmış elle karıştırılarak mayalanması sağlanır. Kıvamına gelmiş karışım bir bez (iteği) üzerine parça parça yayılır. Ovalanacak kadar kuruyan parçalar elle ufalanarak elekten geçirilir. Toz haline gelen tarhana iteği üzerine serilerek gölgede kurumaya bırakılır. Kuruyan tarhana ihtiyaç anında kullanılmak üzere toprak kaplarda, bez torbalarda, cam kavanozlarda saklanır. Uşak’ın simgesi olan tarhana, özellikle kış aylarında ve ramazan ayında tüketilir. Tarhana kurutulmaya bırakılmadan önce taze halde iken komşulara ve eşe dosta ikram edilmesi bir gelenektir.

    Keşkek: Anadolu’nun çok yerinde yapılır. Yumuşak buğdayın kaynatılırken soğuk su katılıp 7-8 saat dövüle dövüle pişirilmesidir. İçerisine pişmiş et liflenerek katılır. Katılan etler, yemeğin içinde kaybolur. Düğünlerin temel yemeğidir. Pilavla birlikte sofraya konur. Biraz keşkekten biraz da pilavdan alınarak yenir.

    Alacatane: Küçük taneli yeşil mercimeğin çok az bulgur katılarak çok az sulu bir şekilde pişirilmesidir. Pişen yemeğin suyu ne çorba kıvamında, ne de pilav kıvamındadır.
İkisinin arasındadır.

    Çömlek Eti :  Arkeolojik kalıntılarda bulunan küplerin 1-2 dm3’ lüklerini  düşünün, işte buna Uşak’lı çömlek der. Bunların iki saplısında yoğurt mayalar, bunun da adı çömlek yoğurdudur. Tek saplısında et pişirilir. Et az yağlı erkeç veya koyun etidir. Böbrek yatağından olur. Soğan, domates, biber ve et bu çömleğin içine konur. Ağzı kağıtla kapatılır. İple bağlanır. Mangalın külüne konup etrafı közle doldurulur. 3-4  saatte pişer. Ara sıra ele alınır. Sapından tutulup altı üste gelecek şekilde sallanıp çalkalanır. İçine hiç su konmaz. Hafif yanık kokusu gelmişse pişmiş demektir. Hafif yanık kokusu gelmeden, 3-4 saatten önce pişerse çömlek eti olmamış olur. Pişmiştir, ancak yemek çömlek eti değildir.

T.C UŞAK İLİ RESMİ TANITIM SİTESİ
TELEFON &FAKS: +90 (276) 223 71 00 - 223 15 70 /+90 (0276) 223 59 01
E-POSTA : usaktanitim@hotmail.com