Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Selanik'ten sonra elektrik sağlanan ikinci Osmanlı kenti özelliğine sahip Uşak ili 1900'lerin ilk yıllarında elektrikten yararlanmaya başlamıştır
İlk sanayi kuruluşlarının ortaya çıktığı il olma özelliğine sahip olan Uşak İlinde 1926 yılında ilk şeker fabrikası kurulmuştur.
Ata sporlarımızdan çeviklik, ata binmede ustalık ve zeka isteyen atlı cirit oyunu müsabaka olarak ilk Uşak İlinde yapılmıştır.8 adet Atlı Cirit Kulübü aktif haldedir.
İstiklal Savaşında önemli bir yeri olan ilimiz Merkez Göğem Köyünde Yunan Orduları Komutanı General Trikopis esir alınmıştır.
Kurtuluş Savaşı sırasında,Uşak-Afyon Demiryoluna götürülmesini isteyen Yunan Ordusunu müdafaaya elverişsiz bir mevkiiye götürerek teslim olmalarını sağlayan Milli Kahramanımız Çeçeli Kara Murat İlimiz, Banaz İlçesi, Çamsu Köyündendir.
Karun kadar zengin deyimiyle ün salan Lidya döneminin en görkemli eserleri olarak bilinen altın, gümüş, bronz ve mermerden meydana gelen Karun Hazineleri ilimiz Müzesinde sergilenmektedir.
1898 yılında işletmeye açılan Afyon-İzmir (Basmane) demiryolu ülkemizin ilk demiryolu olma özelliğine sahiptir.
İlimiz Ulubey İlçesinde bulunan uzunluğu 75 km.olan Ulubey kanyonlarının Dünya'nın ikinci büyük Kanyonu olduğunu biliyor muydunuz?
Eski Uşak el dokuma halılarının dünya'nın birçok sarayını süslediğini biliyor muydunuz?
Alacatene, Döndürme ve Ebem Köftesi ilimize ait yöresel yemeklerimizden olup, Uşak Tarhanasının özelliklerini, düğünlerin ve törenlerin keşkeksiz ve bamyasız yapılmadığını biliyor muydunuz?
Yedi kişinin kollarıyla ancak sarabildiği “ Anıt Ağaç” İlimiz Banaz İlçesi Bahadır Köyü tepedelen Mevkiinde olup, görülmeye değer nadide tabiat değerlerinden birisidir.
M.S. II. yüzyılda ilk voleybol müsabakalarının İlimiz Banaz İlçesi Akmonia Antik Kentinde yapıldığı biliyor muydunuz ?
31 Ağustos 1922'de yükseltilip 1 Eylül 1922'de tebliğ edildiğini Mareşal Fevzi Çakmak'ın Mareşal'lık rütbesini ilk defa Uşak'ta takmıştır.
Pamuklu Gaz Hidrofilli bez dokumasının ilk defa Uşak'ta 16 bin dokuma tezgahında yapıldığı, sargı bezinin % 85'nin, battaniye'nin % 95'nin Uşak'ta üretildiğini biliyor muydunuz?
Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal'in eşi Latife Hanımın Uşaklı bir aileden olduğunu ve bu nedenle Mustafa Kemal'in Uşaklı' ların eniştesi olduğunu biliyor muydunuz
Tanrı Kybele döneminde dünya'da ilk sünnet törenlerinin Muratdağı'nın ilimiz sınırları içinde kalan güney bölümünde yapıldığını biliyor muydunuz?
İlk Çocuk Kütüphanesinin kilimleriyle ünlü Uşak'ın Eşme ilçesine 10.09.1953'te açıldığını biliyor muydunuz?
İlk Tunç Çağı mezarlığı İlimiz, Sivaslı İlçesi, Selçikler Köyünün kuzeyindeki Akarcaköy'dedir.
 
UŞAK VE YÖRESİ TOPRAK KAPTA YEMEK YARIŞMASI

08.05.2001 tarihinde Uşak Valiliği öncülüğünde düzenlenen ve Uşak Üniversitesi’nin koordinatörlüğünü üstlendiği “Uşak ve Yöresi Toprak Kapta Yemek Yarışması” yoğun ilgi gördü.2011 yılı Uşak için tanıtım yılı faaliyetleri kapsamında Öğretmenevi toplantı salonunda gerçekleştirilen yarışmada jüri üyeleri birinciyi seçmekte zorlandı. 3 ayrı kategoride gerçekleştirilen yarışmayı; Vali Özdemir Çakacak ve eşi Kevser Çakacak, Garnizon Komutanı Jandarma Albay İsmail Özcan ve eşi Sevgi Özcan, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Şişman ve eşi Ayşin Şişman, İl Emniyet Müdürü Cafer Şahin ve eşi Saniye Şahin, daire müdürleri, yarışmacılar ve davetliler izledi.


62 yarışmacının 3 ayrı kategorideki yemeklerini aralarında Uşak Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sadettin Öztürk ile Aşçılar ve Lokantacılar Odası Başkanı Şeref Barlas’ın bulunduğu 11 jüri üyesi değerlendirdi. Yarışma sırasında Uşak yöresine ait türküler ve halk oyunları gösterileri izleyicileri coşturdu. Uşak yöresine has; Celpleme, Pişirge, Köstürme, Sızdırma, Ebemköfte, Arapaşı, Topalak, Alacatene gibi pek çok yemek yarışmada 11 jüri üyesinin beğenisine sunuldu. Puanlamada; sunum, görsellik, yöresellik ve orijinallik, lezzet ve kıvam gibi kriterler dikkate alındı


Yarışma sonunda ana yemek kategorisinde birinciliği Mustafa Kapan “Cepleme” adlı yemeğiyle kazandı. Ara yemek kategorisinde Ebru Gündüz “Zeytin Yağlı Etli Kuru Yaprak Sarma” ile birinci olurken, tatlı kategorisinde ise Sultan Akbaş “Haşhaşlı Revani” tatlısıyla birinci oldu. Yarışmanın geleneksel hale getirileceği bildirilirken birinci olan yarışmacılara bin lira para ödülü verildi.. TOPRAK KAPTA YEMEK YARIŞMASI 2011 BAŞARI ÖDÜLLERİANA YEMEK:  29 NOLU YEMEK BAŞARI ÖDÜLÜ   MUSTAFA KAPAN ( CEPLEME )MANSİYON:


                     1 - 34 NOLU YEMEK  SEBİHA ERTÜRK (EKŞİLİ ARAP AŞI)


                    


                     2  - 10 NOLU YEMEK CEYHUN YENİ  (KUZU GÜVEÇ)                     3 -12 NOLU YEMEK ÇETİN AYYILDIZ (KEMİK SULU ET GÜVEÇ)                     4 – 35 NOLU YEMEK NAZAN DİKMEN  (ÇÖMLEK KEBABI)                      5 – 21 NOLU YEMEK NECLA ŞİMŞEK (DARI ÇORBASI)ARA YEMEK:  8 NOLU YEMEK BAŞARI ÖDÜLÜ EBRU GÜRBÜZ (ZEYTİNYAĞLI    ETLİ KURU DOLMA VE YAPRAK SARMA)MANSİYON:


                     1 -  39 NOLU YEMEK  HÜLYA ORHAN (EL HAMURU)                     2 – 28 NOLU YEMEK  CEMİLE KAYMAK ( PATATESLİ ÖREK)                     3 – 09 NOLU YEMEK CEYHUN YENİ (SEBZELİ PİRİNÇ PİLAVI)                     4 – 22 NOLU YEMEK SUNA KOZAK (ZEYTİNYAĞLI YAPRAK SARMA)                     5 –17 NOLU YEMEK NECLA ŞİMŞEK (ZEYTİNYAĞLI YAPRAK SARMA)TATLI: 3 NOLU TATLI BAŞARI ÖDÜLÜ  SULTAN AKBAŞ (HAŞHAŞLI REVANİ)MANSİYON:


                     1 -15 NOLU TATLI  RAHMİ AYHAN (İRMİK TATLISI)


                


                     2 – CUMAZİYE BİRHAN ( CENDERE)                     3 – CENNET AYHAN (UN HELVASI)                    4 – HAYDAR GÜNGÖR ( PEKMEZLİ KABAK TATLISI)                    5 – MUSATAFA KAPAN (PEKMEZLİ KABAK TATLISI)
5/12/2011 12:00:00 AM
T.C UŞAK İLİ RESMİ TANITIM SİTESİ
TELEFON &FAKS: +90 (276) 223 71 00 - 223 15 70 /+90 (0276) 223 59 01
E-POSTA : usaktanitim@hotmail.com