Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Selanik'ten sonra elektrik sağlanan ikinci Osmanlı kenti özelliğine sahip Uşak ili 1900'lerin ilk yıllarında elektrikten yararlanmaya başlamıştır
İlk sanayi kuruluşlarının ortaya çıktığı il olma özelliğine sahip olan Uşak İlinde 1926 yılında ilk şeker fabrikası kurulmuştur.
Ata sporlarımızdan çeviklik, ata binmede ustalık ve zeka isteyen atlı cirit oyunu müsabaka olarak ilk Uşak İlinde yapılmıştır.8 adet Atlı Cirit Kulübü aktif haldedir.
İstiklal Savaşında önemli bir yeri olan ilimiz Merkez Göğem Köyünde Yunan Orduları Komutanı General Trikopis esir alınmıştır.
Kurtuluş Savaşı sırasında,Uşak-Afyon Demiryoluna götürülmesini isteyen Yunan Ordusunu müdafaaya elverişsiz bir mevkiiye götürerek teslim olmalarını sağlayan Milli Kahramanımız Çeçeli Kara Murat İlimiz, Banaz İlçesi, Çamsu Köyündendir.
Karun kadar zengin deyimiyle ün salan Lidya döneminin en görkemli eserleri olarak bilinen altın, gümüş, bronz ve mermerden meydana gelen Karun Hazineleri ilimiz Müzesinde sergilenmektedir.
1898 yılında işletmeye açılan Afyon-İzmir (Basmane) demiryolu ülkemizin ilk demiryolu olma özelliğine sahiptir.
İlimiz Ulubey İlçesinde bulunan uzunluğu 75 km.olan Ulubey kanyonlarının Dünya'nın ikinci büyük Kanyonu olduğunu biliyor muydunuz?
Eski Uşak el dokuma halılarının dünya'nın birçok sarayını süslediğini biliyor muydunuz?
Alacatene, Döndürme ve Ebem Köftesi ilimize ait yöresel yemeklerimizden olup, Uşak Tarhanasının özelliklerini, düğünlerin ve törenlerin keşkeksiz ve bamyasız yapılmadığını biliyor muydunuz?
Yedi kişinin kollarıyla ancak sarabildiği “ Anıt Ağaç” İlimiz Banaz İlçesi Bahadır Köyü tepedelen Mevkiinde olup, görülmeye değer nadide tabiat değerlerinden birisidir.
M.S. II. yüzyılda ilk voleybol müsabakalarının İlimiz Banaz İlçesi Akmonia Antik Kentinde yapıldığı biliyor muydunuz ?
31 Ağustos 1922'de yükseltilip 1 Eylül 1922'de tebliğ edildiğini Mareşal Fevzi Çakmak'ın Mareşal'lık rütbesini ilk defa Uşak'ta takmıştır.
Pamuklu Gaz Hidrofilli bez dokumasının ilk defa Uşak'ta 16 bin dokuma tezgahında yapıldığı, sargı bezinin % 85'nin, battaniye'nin % 95'nin Uşak'ta üretildiğini biliyor muydunuz?
Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal'in eşi Latife Hanımın Uşaklı bir aileden olduğunu ve bu nedenle Mustafa Kemal'in Uşaklı' ların eniştesi olduğunu biliyor muydunuz
Tanrı Kybele döneminde dünya'da ilk sünnet törenlerinin Muratdağı'nın ilimiz sınırları içinde kalan güney bölümünde yapıldığını biliyor muydunuz?
İlk Çocuk Kütüphanesinin kilimleriyle ünlü Uşak'ın Eşme ilçesine 10.09.1953'te açıldığını biliyor muydunuz?
İlk Tunç Çağı mezarlığı İlimiz, Sivaslı İlçesi, Selçikler Köyünün kuzeyindeki Akarcaköy'dedir.
 
2011 UŞAK TANITIM YILI ETKİNLİKLERİ

2011 UŞAK TANITIM YILI  ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA MÜDÜRLÜĞÜMÜZCE YAPILAN ÇALIŞMALAR


    2011 Uşak Tanıtım Yılı etkinlikleri kapsamında Uşak'ın gezilip görülecek yerleriyle ilgili değişik kurumlar geziler düzenlemektedir.

    Bunlardan 1.si Kültür ve Turizm Müdürlüğünce 24 Nisan 2011 Pazar günü Banaz İlçesi Evrendede Mevkiinde yapıldı. Yaklaşık 200 kişinin katıldığı gezi Evrendede de Saat: 09.00'da başladı, ibikli tepesindeki 1775 m.yükseklikteki yangın kulesine çıkıldı ve inildi. Saat:. 11.00'de Evrendede Restorantta tüm katılımcılara kahvaltı verildi ve Saat.  13.00'de Uşak'a dönüldü.
    2.si ise Ulubey Kaymakamlığı tarafından 30 Nisan 2011 Pazar günü Ulubey Kanyon yürüyüşü olarak düzenlendi. Uşak'tan ve Ulubey'den yaklaşık 150 kişinin katıldığı yürüyüş Saat. 10.00'da başladı, 12.00'de sonuçlandı. 12.15'te Kanyon Restorantta yöresel ikramlarla sona erdi.
    "2011 Uşak Tanıtım Yılı"  etkinlikleri kapsamında Uşak Valiliği ve Uşak Üniversitesince ortaklaşa düzenlenen Uluslararası 22 sanatçının eserlerinin de katıldığı Karma Sergisi ( Heykel, Resim, Seramik) 8 Nisan 2011 günü Uşak üniversitesinde açıldı ve 29 Nisan günü toplandı.Büyük ilgi gören sergide 250 eser sergilendi ve katalogları Uşak Valiliğince basıtırıldı.
    "2011 Uşak Tanıtım Yılı" etkinlkeri kapsamında İzmir 9 Eylül, Afyon, Kütahya ve Uşak Üniversiteleri Güzel Sanatlar Fakülteleri Öğrenci Sergileri adı altında Uşak Üniversitesince 10 Mayıs günü açılacak olup,  ve 30 Mayıs gününe kadar açık kalacaktır. sanatseverlere duyurulur.
    
 

5/2/2011 12:00:00 AM
T.C UŞAK İLİ RESMİ TANITIM SİTESİ
TELEFON &FAKS: +90 (276) 223 71 00 - 223 15 70 /+90 (0276) 223 59 01
E-POSTA : usaktanitim@hotmail.com