Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Selanik'ten sonra elektrik sağlanan ikinci Osmanlı kenti özelliğine sahip Uşak ili 1900'lerin ilk yıllarında elektrikten yararlanmaya başlamıştır
İlk sanayi kuruluşlarının ortaya çıktığı il olma özelliğine sahip olan Uşak İlinde 1926 yılında ilk şeker fabrikası kurulmuştur.
Ata sporlarımızdan çeviklik, ata binmede ustalık ve zeka isteyen atlı cirit oyunu müsabaka olarak ilk Uşak İlinde yapılmıştır.8 adet Atlı Cirit Kulübü aktif haldedir.
İstiklal Savaşında önemli bir yeri olan ilimiz Merkez Göğem Köyünde Yunan Orduları Komutanı General Trikopis esir alınmıştır.
Kurtuluş Savaşı sırasında,Uşak-Afyon Demiryoluna götürülmesini isteyen Yunan Ordusunu müdafaaya elverişsiz bir mevkiiye götürerek teslim olmalarını sağlayan Milli Kahramanımız Çeçeli Kara Murat İlimiz, Banaz İlçesi, Çamsu Köyündendir.
Karun kadar zengin deyimiyle ün salan Lidya döneminin en görkemli eserleri olarak bilinen altın, gümüş, bronz ve mermerden meydana gelen Karun Hazineleri ilimiz Müzesinde sergilenmektedir.
1898 yılında işletmeye açılan Afyon-İzmir (Basmane) demiryolu ülkemizin ilk demiryolu olma özelliğine sahiptir.
İlimiz Ulubey İlçesinde bulunan uzunluğu 75 km.olan Ulubey kanyonlarının Dünya'nın ikinci büyük Kanyonu olduğunu biliyor muydunuz?
Eski Uşak el dokuma halılarının dünya'nın birçok sarayını süslediğini biliyor muydunuz?
Alacatene, Döndürme ve Ebem Köftesi ilimize ait yöresel yemeklerimizden olup, Uşak Tarhanasının özelliklerini, düğünlerin ve törenlerin keşkeksiz ve bamyasız yapılmadığını biliyor muydunuz?
Yedi kişinin kollarıyla ancak sarabildiği “ Anıt Ağaç” İlimiz Banaz İlçesi Bahadır Köyü tepedelen Mevkiinde olup, görülmeye değer nadide tabiat değerlerinden birisidir.
M.S. II. yüzyılda ilk voleybol müsabakalarının İlimiz Banaz İlçesi Akmonia Antik Kentinde yapıldığı biliyor muydunuz ?
31 Ağustos 1922'de yükseltilip 1 Eylül 1922'de tebliğ edildiğini Mareşal Fevzi Çakmak'ın Mareşal'lık rütbesini ilk defa Uşak'ta takmıştır.
Pamuklu Gaz Hidrofilli bez dokumasının ilk defa Uşak'ta 16 bin dokuma tezgahında yapıldığı, sargı bezinin % 85'nin, battaniye'nin % 95'nin Uşak'ta üretildiğini biliyor muydunuz?
Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal'in eşi Latife Hanımın Uşaklı bir aileden olduğunu ve bu nedenle Mustafa Kemal'in Uşaklı' ların eniştesi olduğunu biliyor muydunuz
Tanrı Kybele döneminde dünya'da ilk sünnet törenlerinin Muratdağı'nın ilimiz sınırları içinde kalan güney bölümünde yapıldığını biliyor muydunuz?
İlk Çocuk Kütüphanesinin kilimleriyle ünlü Uşak'ın Eşme ilçesine 10.09.1953'te açıldığını biliyor muydunuz?
İlk Tunç Çağı mezarlığı İlimiz, Sivaslı İlçesi, Selçikler Köyünün kuzeyindeki Akarcaköy'dedir.
 
Uşak Kültür ve Turizm Müdürü Şerif Arıtürk Kenti Her Yönüyle Tanıtmayı Amaçlıyor

Uşak Kültür ve Turizm Müdürü Şerif Arıtürk, 2011 Uşak Tanıtım Yılı etkinlikleri kapsamında kenti her yönüyle tanıtmayı amaçladıklarını söyledi.

Turizm Haftası nedeniyle Cumhuriyet Meydanı'nda tören düzenlendi.

Atatürk Anıtı'na çelenklerin konulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende ilköğretim okulu öğrencileri arasında "Turizm Haftası" konulu şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Arıtürk, törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin son yıllarda turizm alanında bir ivme yakaladığını, Uşak'ın da bu ivmeden faydalanacağını bildirdi.

Uşak'ın kültürel ve doğal zenginliklere sahip bir kültür kenti olduğunu ifade eden Arıtürk, şunları kaydetti:

"Değerlerimizi bugüne kadar iyi kullanamadık. Konaklama tesislerinin yetersiz olması, turizme yapılan yatırımların çok az olması ve kentimizin doğal ve tarihi zenginliklerini yeterince tanıtamadığımız için turizmden hak ettiğimiz payı alamıyoruz. Bacasız sanayi olarak adlandırılan turizm, dünyada olduğu gibi ülkemizde de en parlak sektör haline gelmiştir. 2010 yılında ülkemize 21 milyon turist ziyaret etmiş ve 30 milyar dolar gelir bırakmıştır. Ülkemizin 2020 yılı hedefi ise 60 milyon turist ve 50 milyar dolar gelir elde etmektir. Türkiye turizm açısından dünyada 8. Akdeniz ülkeleri arasında ise 4. sırada yer alıyor. İlimizdeki turizm potansiyelini harekete geçirmek için çeşitli projeler üzerinde duruyoruz. Yıl sonuna kadar ilimizin tarihi ve kültürel değerlerini tanıtmak amacıyla 7 gezi programı organize ettik. Bu gezilere Uşaklıların yanı sıra, İstanbul ve Ankara'dan misafirler davet edeceğiz. Amacımız ilimizin turizm potansiyelini harekete geçirmek ve değerlerimizi tanıtmak. 2011 Uşak Tanıtım Yılı etkinlikleri çevresinde Uşak'ı her yönüyle tanıtmayı hedefliyoruz. Çok sayıda turizm fuarına katılarak zenginliklerimizi tanıtacağız."

Halk oyunları gösterisinin ardından tören sona erdi.

Törene Vali Yardımcısı Mehmet Ünal ile bazı daire müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Turizm Haftası etkinlikleri kampsında "Uşak Fotoğrafları" konulu bir sergi düzenlenecek, hafta nedeniyle tiyatro gösterisi ve 24 Nisan Pazar günü de Banaz Evrendede mevkisinde doğa yürüyüşü yapılacak.

4/21/2011 12:00:00 AM
T.C UŞAK İLİ RESMİ TANITIM SİTESİ
TELEFON &FAKS: +90 (276) 223 71 00 - 223 15 70 /+90 (0276) 223 59 01
E-POSTA : usaktanitim@hotmail.com