Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Selanik'ten sonra elektrik sağlanan ikinci Osmanlı kenti özelliğine sahip Uşak ili 1900'lerin ilk yıllarında elektrikten yararlanmaya başlamıştır
İlk sanayi kuruluşlarının ortaya çıktığı il olma özelliğine sahip olan Uşak İlinde 1926 yılında ilk şeker fabrikası kurulmuştur.
Ata sporlarımızdan çeviklik, ata binmede ustalık ve zeka isteyen atlı cirit oyunu müsabaka olarak ilk Uşak İlinde yapılmıştır.8 adet Atlı Cirit Kulübü aktif haldedir.
İstiklal Savaşında önemli bir yeri olan ilimiz Merkez Göğem Köyünde Yunan Orduları Komutanı General Trikopis esir alınmıştır.
Kurtuluş Savaşı sırasında,Uşak-Afyon Demiryoluna götürülmesini isteyen Yunan Ordusunu müdafaaya elverişsiz bir mevkiiye götürerek teslim olmalarını sağlayan Milli Kahramanımız Çeçeli Kara Murat İlimiz, Banaz İlçesi, Çamsu Köyündendir.
Karun kadar zengin deyimiyle ün salan Lidya döneminin en görkemli eserleri olarak bilinen altın, gümüş, bronz ve mermerden meydana gelen Karun Hazineleri ilimiz Müzesinde sergilenmektedir.
1898 yılında işletmeye açılan Afyon-İzmir (Basmane) demiryolu ülkemizin ilk demiryolu olma özelliğine sahiptir.
İlimiz Ulubey İlçesinde bulunan uzunluğu 75 km.olan Ulubey kanyonlarının Dünya'nın ikinci büyük Kanyonu olduğunu biliyor muydunuz?
Eski Uşak el dokuma halılarının dünya'nın birçok sarayını süslediğini biliyor muydunuz?
Alacatene, Döndürme ve Ebem Köftesi ilimize ait yöresel yemeklerimizden olup, Uşak Tarhanasının özelliklerini, düğünlerin ve törenlerin keşkeksiz ve bamyasız yapılmadığını biliyor muydunuz?
Yedi kişinin kollarıyla ancak sarabildiği “ Anıt Ağaç” İlimiz Banaz İlçesi Bahadır Köyü tepedelen Mevkiinde olup, görülmeye değer nadide tabiat değerlerinden birisidir.
M.S. II. yüzyılda ilk voleybol müsabakalarının İlimiz Banaz İlçesi Akmonia Antik Kentinde yapıldığı biliyor muydunuz ?
31 Ağustos 1922'de yükseltilip 1 Eylül 1922'de tebliğ edildiğini Mareşal Fevzi Çakmak'ın Mareşal'lık rütbesini ilk defa Uşak'ta takmıştır.
Pamuklu Gaz Hidrofilli bez dokumasının ilk defa Uşak'ta 16 bin dokuma tezgahında yapıldığı, sargı bezinin % 85'nin, battaniye'nin % 95'nin Uşak'ta üretildiğini biliyor muydunuz?
Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal'in eşi Latife Hanımın Uşaklı bir aileden olduğunu ve bu nedenle Mustafa Kemal'in Uşaklı' ların eniştesi olduğunu biliyor muydunuz
Tanrı Kybele döneminde dünya'da ilk sünnet törenlerinin Muratdağı'nın ilimiz sınırları içinde kalan güney bölümünde yapıldığını biliyor muydunuz?
İlk Çocuk Kütüphanesinin kilimleriyle ünlü Uşak'ın Eşme ilçesine 10.09.1953'te açıldığını biliyor muydunuz?
İlk Tunç Çağı mezarlığı İlimiz, Sivaslı İlçesi, Selçikler Köyünün kuzeyindeki Akarcaköy'dedir.
 
Uşak, Ege İlleri 4. Tanıtım Sergisi ve Etkinlikleri Fuarında

  Ege İlleri Tanıtım Sergisi ve Fuarı Ankara Atatürk Kültür Merkezinde açıldı.
  2011 tanıtım yılı kapsamında Uşak Valiliği, Uşak Belediyesi, Uşak Ticaret ve Sanayi Odası ile Uşak Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından, bu yıl 4.sü düzenlenen Ege İlleri 4. Tanıtım Sergisi ve Etkinlikleri Fuarında Uşak standı açıldı. Ege Bölgesini oluşturan illerin (Afyonkarahisar, Aydın, Denizli, İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla ve Uşak) Ankara’da faaliyet gösteren dernek ve vakıfların bir araya gelerek oluşturdukları Egem Platformu tarafından 14-18 Nisan 2011 tarihleri arasında Ankara Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirilen Ege İlleri 4. Tanıtım Sergisi ve fuarına Uşak 16 stantla katıldı.  Uşak 2011 Tanıtım yılı kapsamında şubat ayında dünyanın en büyük 6. turizm fuarı olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarına ve mart ayında Almanya’da ITB Berlin Turizm Fuarı katılım gerçekleştirmişti. Şimdi de Ege İlleri 4. Tanıtım Sergisi ve Etkinlikleri Fuarında yer aldı.


  Her zaman olduğu gibi; Türkiye'de ve dünyada ürünleri ve ekonomik gelişimi ile adından söz ettirmeyi başarmış olan kentimizin bu fuarda da tarım, turizm, sanayi ve ticaret potansiyeli ile tarih, kültür, doğal kaynaklar ve el sanatları yönünden zenginliğinin tanıtılması amaçlanmaktadır.

  Uşak standını Manisa Milletvekili Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, Eski Bakanlardan İsmet Sezgin ve yerli yabancı bir çok turist ziyaret etti. Ziyaretçilere İl Kültür ve Turizm Müdürü Şerif Arıtürk tarafından Uşak’ın kültürel, sosyal değerleri başta olmak üzere ekonomik yapısı ile tabii güzellikleri hakkında bilgi verilerek Uşak tarhanası ikram edildi.

4/21/2011 12:00:00 AM
T.C UŞAK İLİ RESMİ TANITIM SİTESİ
TELEFON &FAKS: +90 (276) 223 71 00 - 223 15 70 /+90 (0276) 223 59 01
E-POSTA : usaktanitim@hotmail.com