Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Selanik'ten sonra elektrik sağlanan ikinci Osmanlı kenti özelliğine sahip Uşak ili 1900'lerin ilk yıllarında elektrikten yararlanmaya başlamıştır
İlk sanayi kuruluşlarının ortaya çıktığı il olma özelliğine sahip olan Uşak İlinde 1926 yılında ilk şeker fabrikası kurulmuştur.
Ata sporlarımızdan çeviklik, ata binmede ustalık ve zeka isteyen atlı cirit oyunu müsabaka olarak ilk Uşak İlinde yapılmıştır.8 adet Atlı Cirit Kulübü aktif haldedir.
İstiklal Savaşında önemli bir yeri olan ilimiz Merkez Göğem Köyünde Yunan Orduları Komutanı General Trikopis esir alınmıştır.
Kurtuluş Savaşı sırasında,Uşak-Afyon Demiryoluna götürülmesini isteyen Yunan Ordusunu müdafaaya elverişsiz bir mevkiiye götürerek teslim olmalarını sağlayan Milli Kahramanımız Çeçeli Kara Murat İlimiz, Banaz İlçesi, Çamsu Köyündendir.
Karun kadar zengin deyimiyle ün salan Lidya döneminin en görkemli eserleri olarak bilinen altın, gümüş, bronz ve mermerden meydana gelen Karun Hazineleri ilimiz Müzesinde sergilenmektedir.
1898 yılında işletmeye açılan Afyon-İzmir (Basmane) demiryolu ülkemizin ilk demiryolu olma özelliğine sahiptir.
İlimiz Ulubey İlçesinde bulunan uzunluğu 75 km.olan Ulubey kanyonlarının Dünya'nın ikinci büyük Kanyonu olduğunu biliyor muydunuz?
Eski Uşak el dokuma halılarının dünya'nın birçok sarayını süslediğini biliyor muydunuz?
Alacatene, Döndürme ve Ebem Köftesi ilimize ait yöresel yemeklerimizden olup, Uşak Tarhanasının özelliklerini, düğünlerin ve törenlerin keşkeksiz ve bamyasız yapılmadığını biliyor muydunuz?
Yedi kişinin kollarıyla ancak sarabildiği “ Anıt Ağaç” İlimiz Banaz İlçesi Bahadır Köyü tepedelen Mevkiinde olup, görülmeye değer nadide tabiat değerlerinden birisidir.
M.S. II. yüzyılda ilk voleybol müsabakalarının İlimiz Banaz İlçesi Akmonia Antik Kentinde yapıldığı biliyor muydunuz ?
31 Ağustos 1922'de yükseltilip 1 Eylül 1922'de tebliğ edildiğini Mareşal Fevzi Çakmak'ın Mareşal'lık rütbesini ilk defa Uşak'ta takmıştır.
Pamuklu Gaz Hidrofilli bez dokumasının ilk defa Uşak'ta 16 bin dokuma tezgahında yapıldığı, sargı bezinin % 85'nin, battaniye'nin % 95'nin Uşak'ta üretildiğini biliyor muydunuz?
Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal'in eşi Latife Hanımın Uşaklı bir aileden olduğunu ve bu nedenle Mustafa Kemal'in Uşaklı' ların eniştesi olduğunu biliyor muydunuz
Tanrı Kybele döneminde dünya'da ilk sünnet törenlerinin Muratdağı'nın ilimiz sınırları içinde kalan güney bölümünde yapıldığını biliyor muydunuz?
İlk Çocuk Kütüphanesinin kilimleriyle ünlü Uşak'ın Eşme ilçesine 10.09.1953'te açıldığını biliyor muydunuz?
İlk Tunç Çağı mezarlığı İlimiz, Sivaslı İlçesi, Selçikler Köyünün kuzeyindeki Akarcaköy'dedir.
 
Uşak 2011`i tanıtım yılı ilan etti

  Uşak Valisi Özdemir Çakacak, 2011 yılını tanıtım yılı ilan ettiklerini ifade ederek istişare toplantıları ile tanıtım yılının yol haritasını hazırladıklarını dile getirdi.

   Uşak Valiliği 2011 Tanıtım Yılı İstişare Toplantısı Öz Merkez İl Encümen Salonu'nda Vali Özdemir Çakacak başkanlığında yapıldı. Toplantıya; Uşak Belediye Başkanı Ali Erdoğan, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Şişman, Vali Yardımcısı Mehmet Ünal, Ulubey Belediye Başkanı Ali Rıza Ada, Banaz Belediye Başkanı Tahsin Erdem, Eşme Belediye Başkanı Ahmet Yıldırım, Kültür ve Turizm İl Müdürü Şerif Arıtürk, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Karaman, İl Genel Sekreteri Servet Ecemiş ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

   Vali Özdemir Çakacak gazetecilere yaptığı açıklamada tanıtım yılında yapılacak faaliyetler ve yol haritasını hazırlamaya çalıştıklarını bildirdi. Uşak'ta tüm kesimlerin ortak fikir birliği ile hazırlanacak yol haritası kapsamında çeşitli etkiliklerin yapılacağını bildiren Vali Çakacak ''Kentimizi tanıtmak amacıyla 2011 yılını tanıtım yılı ilan ettik. Bu kapsamda çalışmalar ve istişare toplantıları devam ediyor. Bugünde yol haritası konusunda bir istişare toplantısı düzenledik. İlimizdeki pek çok kurum ve kuruluş hazırladıkları projeleri sunarak neler yapabileceğimiz konusunda bizlere fikir verdi. Gelen öneriler doğrultusunda 2011 tanıtım yılının yol haritasını hazırlıyoruz. Tanıtım yılında yapılacak faaliyetler hakkında yakın zamanda gerekli açıklamaları yapacağız.İlimiz tarihi ve kültürel zenginliklerinin yanı sıra doğal güzellikleriyle de keşfedilmeyi bekliyor. Tanıtım yılı kapsamında çeşitli yayınlar, kitaplar, filmler hazırlayarak ulusal ve yerel kitle iletişim araçları ile kentimizin her alanda tanıtımını yapacağız. Yapacağımız faaliyetlerde Uşak Üniversitesi'nin de önemli katkısı olacağını düşünüyorum”dedi.

4/21/2011 12:00:00 AM
T.C UŞAK İLİ RESMİ TANITIM SİTESİ
TELEFON &FAKS: +90 (276) 223 71 00 - 223 15 70 /+90 (0276) 223 59 01
E-POSTA : usaktanitim@hotmail.com