Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Selanik'ten sonra elektrik sağlanan ikinci Osmanlı kenti özelliğine sahip Uşak ili 1900'lerin ilk yıllarında elektrikten yararlanmaya başlamıştır
İlk sanayi kuruluşlarının ortaya çıktığı il olma özelliğine sahip olan Uşak İlinde 1926 yılında ilk şeker fabrikası kurulmuştur.
Ata sporlarımızdan çeviklik, ata binmede ustalık ve zeka isteyen atlı cirit oyunu müsabaka olarak ilk Uşak İlinde yapılmıştır.8 adet Atlı Cirit Kulübü aktif haldedir.
İstiklal Savaşında önemli bir yeri olan ilimiz Merkez Göğem Köyünde Yunan Orduları Komutanı General Trikopis esir alınmıştır.
Kurtuluş Savaşı sırasında,Uşak-Afyon Demiryoluna götürülmesini isteyen Yunan Ordusunu müdafaaya elverişsiz bir mevkiiye götürerek teslim olmalarını sağlayan Milli Kahramanımız Çeçeli Kara Murat İlimiz, Banaz İlçesi, Çamsu Köyündendir.
Karun kadar zengin deyimiyle ün salan Lidya döneminin en görkemli eserleri olarak bilinen altın, gümüş, bronz ve mermerden meydana gelen Karun Hazineleri ilimiz Müzesinde sergilenmektedir.
1898 yılında işletmeye açılan Afyon-İzmir (Basmane) demiryolu ülkemizin ilk demiryolu olma özelliğine sahiptir.
İlimiz Ulubey İlçesinde bulunan uzunluğu 75 km.olan Ulubey kanyonlarının Dünya'nın ikinci büyük Kanyonu olduğunu biliyor muydunuz?
Eski Uşak el dokuma halılarının dünya'nın birçok sarayını süslediğini biliyor muydunuz?
Alacatene, Döndürme ve Ebem Köftesi ilimize ait yöresel yemeklerimizden olup, Uşak Tarhanasının özelliklerini, düğünlerin ve törenlerin keşkeksiz ve bamyasız yapılmadığını biliyor muydunuz?
Yedi kişinin kollarıyla ancak sarabildiği “ Anıt Ağaç” İlimiz Banaz İlçesi Bahadır Köyü tepedelen Mevkiinde olup, görülmeye değer nadide tabiat değerlerinden birisidir.
M.S. II. yüzyılda ilk voleybol müsabakalarının İlimiz Banaz İlçesi Akmonia Antik Kentinde yapıldığı biliyor muydunuz ?
31 Ağustos 1922'de yükseltilip 1 Eylül 1922'de tebliğ edildiğini Mareşal Fevzi Çakmak'ın Mareşal'lık rütbesini ilk defa Uşak'ta takmıştır.
Pamuklu Gaz Hidrofilli bez dokumasının ilk defa Uşak'ta 16 bin dokuma tezgahında yapıldığı, sargı bezinin % 85'nin, battaniye'nin % 95'nin Uşak'ta üretildiğini biliyor muydunuz?
Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal'in eşi Latife Hanımın Uşaklı bir aileden olduğunu ve bu nedenle Mustafa Kemal'in Uşaklı' ların eniştesi olduğunu biliyor muydunuz
Tanrı Kybele döneminde dünya'da ilk sünnet törenlerinin Muratdağı'nın ilimiz sınırları içinde kalan güney bölümünde yapıldığını biliyor muydunuz?
İlk Çocuk Kütüphanesinin kilimleriyle ünlü Uşak'ın Eşme ilçesine 10.09.1953'te açıldığını biliyor muydunuz?
İlk Tunç Çağı mezarlığı İlimiz, Sivaslı İlçesi, Selçikler Köyünün kuzeyindeki Akarcaköy'dedir.
 
İzinsiz kazılar kültür varlıklarımıza zarar veriyor

 Tarihi binlerce yıl öncesine uzanan Uşak ilimizin sahip olduğu henüz keşfedilmemiş kültür varlıkları bilimsel veriler ışığında uzman arkeologlarca araştırılmakta, yapılan kazılarla gün yüzüne çıkarılmaktadır.

 
Bununla birlikte gerek meraktan gerekse ticari kaygılar ve kulaktan dolmak bilgilerle usulsüz ve kaçak kazılar sahip olduğumuz kültürel varlıklara ciddi zararlar vermekte, bu varlıkların dünya kültür mirasına eklenmesini engellemektedir.
 
Valiliğimiz İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce Kayaağıl Köyü termal bölgesinde define ve hazine olduğu yönünde ileri sürülen iddialardan hareketle; kamuoyunda ortaya çıkan söylentilerin ve yeni kaçak kazıların önüne geçmek amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünden alınan izin doğrultusunda arkeolojik bir kazı yapılmıştır.
 
Söz konusu kazı Uşak Müze Müdürlüğümüz başkanlığında uzman arkeologlarca gerçekleştirilmiş, usulüne uygun olarak yapılan bilimsel sondaj kazısında herhangi bir kültür tabakasına ve kültürel varlığa; ileri sürüldüğü gibi bir hazine veya defineye rastlanmamıştır. 
 
Yapılan sondaj kazısı ve incelemelerin ardından takibi gereken bir durum bulunmadığından açılan kazı alanı kapatılmıştır.
 
Uşak Müze Müdürlüğünce yapılan açıklamada vatandaşlarımızın her ne sebeple olursa olsun, söylentilere itibar etmemeleri; yasadışı kazı girişimlerinin içende bulunmamaları, ciddi delil ve emarelere rastlamaları halinde ise Uşak Müze Müdürlüğü yetkililerine haber vermelerinin kültür ve tabiat varlıklarımızın korunması ve ortaya çıkarılmasında isabetli bir davranış olacağı ifade edildi.
 
 
 
23.02.2017 00:00:00
T.C UŞAK İLİ RESMİ TANITIM SİTESİ
TELEFON &FAKS: +90 (276) 223 71 00 - 223 15 70 /+90 (0276) 223 59 01
E-POSTA : usaktanitim@hotmail.com